Wszystko, co musisz wiedzieć o dekoracyjnych belkach rustykalnych wykonanych ze styropianu

Wszystko, co musisz wiedzieć o dekoracyjnych belkach rustykalnych wykonanych ze styropianu


Dekoracyjne belki rustykalne styropianowe na dobre zagościły na rynku, a ich popularność wciąż rośnie. Głównie dlatego, że stanowią atrakcyjną pod wieloma względami alternatywę dla elementów z prawdziwego drewna. Sprawdź ich zalety i dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o belkach rustykalnych.
Spis treści:

 •  Czym są dekoracyjne belki rustykalne sufitowe? Możesz się zdziwić.
 •  5 dowodów na to, że imitacje belek są lepsze od oryginałów.
 •  Jak zamontować belki rustykalne? 2 sprawdzone sposoby.
 •  Zastosowania belek rustykalnych. Typowe i bardzo oryginalne.


Już na wstępie obalamy mit o tym, że rustykalne belki dekoracyjne styropianowe pasują wyłącznie do niektórych aranżacji wnętrz. W istocie te uniwersalne elementy dekoracyjne doskonale prezentują się w połączeniu zarówno z tradycyjnymi, jak i całkiem nowoczesnymi stylami. I wcale nie muszą być instalowane wyłącznie na suficie, co udowadniamy w dalszej części tekstu. Odkryj fakty dotyczące rustykalnych belek.

belka rustykalna styropianowa
imitacja drewna

Czym są sufitowe belki rustykalne? Możesz się zdziwić jakie to
funkcjonalne maskownice drewnopodobne.


Prawdziwe, czyli drewniane belki rustykalne to elementy konstrukcyjne, wykorzystywane w architekturze minionych wieków. Ręczne ciosane podtrzymywały stropy wiejskich chałup, ale znajdziemy je także w zamkach, pałacach czy dworkach. Te, które pozostawiono nieosłonięte, na przestrzeni setek lat pięknie się zestarzały, tworząc unikatowe, wyszukane dekoracje sufitów. Dekoracje, które sprawiają, że takie wnętrza wydają się nam przytulniejsze i bardziej swojskie. Dokładnie taki sam efekt uzyskasz, montując styropianowe imitacje belek rustykalnych. To elementy dekoracyjne, które do złudzenia przypominają stare drewniane belki. Zbudowane są z lekkiego, ale sztywnego rdzenia, wykonanego z twardego styropianu. W unikalnym procesie produkcji na radzeń nakłada się powłoki, a następnie żłobi je na wzór autentycznych elementów. Żłobienia najlepszych belek rustykalnych mają głębokość nawet 3 milimetrów, dzięki czemu trudno je odróżnić od prawdziwego drewna. Efekt potęgują realistycznie oddane sęki, pęknięcia i inne naturalne skazy drewna. Natomiast mnogość naturalistycznych kolorów okładzin ułatwia dopasowanie belek rustykalnych do każdego wystroju i wnętrza.

5 dowodów na to, że styropianowe imitacje belek sufitowych są
lepsze od oryginałów.


Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy belki rustykalne są lepsze od oryginałów, sprawdź pięć
dowodów, które przedstawiamy poniżej:

Dowód 1. Sufitowe belki rustykalne styropianowe są tańsze.

Zakup prawdziwych, kilkusetletnich elementów drewnianych, z reguły jest bardzo kosztowny. Dlatego za ułamek ich ceny możesz mieć piękne belki rustykalne prosto od producenta, które większość Twoich gości uzna za oryginalne, drewniane belki.

Dowód 2. Belki rustykalne łatwiej dopasować.

Możesz wybrać belki rustykalne na wymiar albo gotowe imitacje. Nawet w tym drugim przypadku i tak o wiele łatwiej będzie Ci docinać elementy, wiercić w nich otwory oraz w każdy inny sposób dopasowywać je do miejsca montażu, niż twarde belki z drewna.

Dowód 3. Dostępność różnych wymiarów.

U nas możesz zamówić dekoracyjne rustykalne belki sufitowe wykonane ze styropianu o nietypowych wymiarach, w tym także o bardzo dużych gabarytach. Dzięki temu szybko i tanio zgromadzisz materiał do wykonania interesującej Cię instalacji.

Dowód 4. Łatwość montażu.

Niska masa w połączeniu z funkcjonalnością dekoracyjnych belek rustykalnych ułatwia ich montaż, który opisujemy w dalszej części tekstu. Instalacja belek sufitowych jest zwykle tak prosta i szybka, że może zostać wykonana bez remontu pomieszczenia czy nawet naruszania powierzchni tynku.

Dowód 5. Odporność na warunki panujące w pomieszczeniach.

Najlepsze belki rustykalne styropianowe do stosowania we wnętrzach posiadają wykończenie zewnętrzne w postaci powłoki drewnopodobnej odpornej na procesy starzenia. Natomiast w całości te elementy dekoracyjne są zupełnie odporne na zmiany wilgotności i wahania temperatury z jakimi na ogół mamy do czynienia w normalnie użytkowanym pomieszczeniu mieszkalnym np. w salonie lub sypialni.

belki drewniane rustykalne
belki drewniane rustykalne

Jak zamontować belki rustykalne? 2 sprawdzone sposoby.

Jak już wspomnieliśmy montaż belek rustykalnych nie nastręcza większych problemów, więc możesz wykonać go samodzielnie, jeśli tylko dysponujesz podstawowymi narzędziami i
umiejętnościami manualnymi. W praktyce technika montażu dekoracyjnych belek rustykalnych zależy od ich rodzaju:

profile specjalne, dostępne wyłącznie na zamówienie poza ofertą przedstawioną w
tym serwisie, montuje się na stałe za pomocą trwałego połączenia klejowego. W tym
celu najczęściej stosuje się najczęściej dyspersyjne kleje akrylowe do styropianu lub
inne montażowe (nie rozpuszczalnikowe) o zbliżonych parametrach przeznaczonych
do łączenia elementów ze spienionego polistyrenu czyli popularnie mówiąc
styropianu.

profile podstawowe (typu dekorfront), dostępne w naszej standardowej ofercie,
montuje się techniką rewizyjną. W tym celu korzysta się z:

 •  klejących taśm dwustronnych lub rzepowych,
 •  magnesów neodymowych,
 •  metody na wcisk lub rozporowej,
 •  imitacji gwoździ.

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do drewnianych, dekoracyjne belki rustykalne styropianowe nie wymagają stosowania podpór czy uchwytów, ani kotwiczenia w ścianach
pomieszczenia. Dzięki temu ich montaż w większości przypadków jest bezinwazyjny i może zostać wykonany nawet w zupełnie już ukończonych wnętrzach, bez konieczności ich
generalnego remontu.

Zastosowania dekoracyjnych belek rustykalnych drewnopodobnych. Typowe i bardzo oryginalne.


Łatwość montażu w połączeniu z niesamowitym wyglądem oraz przystępną ceną sprawiają, że belki rustykalne dekoracyjne wykonane na wymiar z powlekanego styropianu znajdują szereg zastosowań. Najbardziej oczywisty wydaje się ich montaż na suficie, ale nie oznacza to wcale, że muszą być ułożone tylko prostopadle czy wzdłużnie. Możesz stworzyć z nich dowolne instalacje np. w kształcie koła czy kratownicy, albo misterne konstrukcje, przywodzące na myśl drewniane wieże lub kaplice.
Z takim samym powodzeniem belki rustykalne styropianowe mogą zostać wykorzystane:

 • w charakterze opasek drzwiowych i okiennych,
 • do budowy imitacji słupów,
 • w celu zamaskowania fragmentów instalacji (np. rur, przewodów, kanałów wentylacyjnych)
  oraz niedoskonałości ścian i tynków (pęknięcia, ubytki),
 • jako ramy np. dla telewizora,
 • jako wykończenia mebli (stołów, barów,)

W praktyce jedynym ograniczeniem zastosowania tych funkcjonalnych elementów dekoracyjnych jest najczęściej wyobraźnia inwestora.

Podziel się tym postem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *