Montaż belek rustykalnych i ich rodzaje

Montaż belek rustykalnych i ich rodzaje

Montaż belek rustykalnych, a właściwie ich imitacji jest prosty i szybki. Są lekkie, dlatego zamocowanie ich ni nastręcza większych trudności. Wykonane są ze spienionego polistyrenu, styropianu, pokrytego powłoką imitującą drewno wraz ze słojami, żłobieniami i sękami, dlatego nawet wprawione oko często nie odróżni ich od oryginału czyli prawdziwego drewna.

Firma Plastmaker wykonuje 2 rodzaje imitacji drewna w postaci belek rustykalnych. Jedne z nich to profile podstawowe służące jako maskownice drewnopodobne rewizyjne. Montaż belek rustykalnych w tym przypadku wygląda nieco inaczej. Te profile instaluje się na inne niż klejowe, stałe techniki montażu. Do tego celu dla instalacji pionowych mogą posłużyć np.: taśmy dwustronne, magnesy neodymowe. Inne z kolei mogą być instalowane rozporowo np. na wcisk. Maskowanie jętek na poddaszu może mieć miejsce w oparciu o ceownik z ozdobnymi krawędziami wzdłużnymi belki styropianowej zamykany klinem. Do łatwego ich w demontażu dochodzi w chwili kiedy zdecydujemy się swojego rodzaju obejmy wykonane np. z elastycznych tworzyw sztucznych imitujące pas blachy mosiężnej. Owijamy wówczas taką opaską profile dookoła zabezpieczając tym samym opaskę przed możliwością odpięcia się jej. Ilość, oraz szerokość opasek na belkach powinna być odpowiednia do gabarytów belki i być tym samym bezpieczna dla utrzymania się dekoracji.

Drugi rodzaj oferowanych belek drewnopodobnych stanowią profile specjalne do trwałej, nierewizyjnej instalacji. Aby je zamówić należy przesłać specjalny formularz zapotrzebowania sporządzony przez projektanta budynku lub z nim uzgodniony. Regulują to przepisy ustawy o wyrobach budowlanych przeznaczonych do jednostkowego zastosowania.

Wykonane z innego materiału niż drewno, belki rustykalne cieszą się dużym uznaniem wśród projektantów wnętrz i architektów, dlatego bardzo często są uwzględniane w wystrojach pomieszczeń. Wykorzystują również imitacje desek do obudowy ścian czy innych elementów wyposażenia mieszkania, biura czy punktu usługowego. Ze względu na swoją lekkość i łatwość skracania i docinania do właściwej długości imitacje drewna są chętnie wykorzystywane przez klientów. Doskonała i szeroka skala kolorystyczna pozwala dopasować je do każdego pomieszczenia. W ofercie są zarówno drewna europejskiego, jak i egzotycznego.

Wnętrza rustykalne cieszą się dużym powodzeniem wśród inwestorów. Co zrobić, aby stworzyć takie pomieszczenie, jeżeli budynek jest zwykłym betonowym klockiem? Jak stworzyć unikalny klimat sarmackiego dworku i rustykalnego, stylowego wnętrza? Jednym ze sposobów jest instalacja belek na suficie. Nie muszą to być, ciężkie drewniane kłody, ale lekkie wykonane z tworzyw sztucznych atrapy drewna. W tym przypadku montaż belek rustykalnych jest bardzo prosty. Obecnie dostępne są znakomicie wykonane, nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka belki rustykalne. Występują w bogatej wersji kolorystycznej od jasnych drzew poprzez ciemne dęby, a nawet o nietypowych kolorach drzew egzotycznych.

Montaż belek rustykalnych na suficie
Montaż belek rustykalnych na suficie

Podziel się tym postem

Komentarz (1)

  • Kawa rzemieślnicza Reply

    Fajny artykuł, ale przydałaby się też instrukcja “krok po kroku” (ze zdjęciami), by nawet takie dwie lewe ręce jak ja poradziły sobie z montażem 😉

    9 kwietnia 2022 at 11:25

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *