Imitacja drewna czy prawdziwe drewno?

Imitacja drewna czy prawdziwe drewno?

Czy imitacja drewna jest dobrą alternatywą dla prawdziwego drewna? Długo można by pisać i opowiadać na temat uroku i funkcjonalności prawdziwego drewna. Ma ono niewątpliwie wiele zalet i jest wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych i różnych dziedzinach życia. Spełnia wiele funkcji technicznych jak i dekoracyjnych od wielu lat, a nawet wieków. W wielu przypadkach budulec w postaci drewna nie ma sobie równych. Zachodzi tu pytanie – po co produkować i kupować imitację drewna skoro jest jego pod dostatkiem? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele.

Imitacja drewna w postaci elastycznej deski elewacyjnej
deska elewacyjna elastyczna

Po 1 Jeśli chodzi o względy techniczne konstrukcyjne to naturalne drewno nie ma sobie równych. Są jednak dziedziny branż głównie dekoracyjne gdzie imitacje drewna zdają się być bardziej funkcjonalne niż prawdziwe drewno.

Po 2 Funkcjonalność imitacji drewna znajduje zastosowanie w nowoczesnym dekortorstwie tak wewnątrz budynków jak i na jego elewacjach. Wynika to z aspektu iż dzisiejsze elewacje są często ocieplone na zewnątrz styropianem lub wełną skalną, a do nich trudno zainstalować prawdziwe deski.

Po 3 Jak mawiają – dla chcącego nic trudnego. Gdyby się uprzeć to i na elewacji budynku ocieplonego na zewnątrz da się zainstalować prawdziwe deski. Pozostaje tylko pytanie w jaki sposób to zrobić i jak konserwować taką instalację i jakim kosztem ją wykonać?

Po 4 Aby zainstalować prawdziwe drewniane deski elewacyjne drewniane należy liczyć się z następującymi trudnościami:

a) należy w pierwszej kolejności posłużyć się wykonanym “rusztowaniem” stelażem. Będzie stanowił konstrukcję nośną dla zainstalowania do niej deski elewacyjnej. W takim przypadku konieczne jest ingerowanie w zewnętrzną warstwę izolacji cieplnej poprzez przewiercenie jej. Dzięki temu dostaniemy się z kołkiem mocującym do ściany głównej, konstrukcyjnej.

b) wybierając drewno na deskę fasadową należy wybrać taką, która da nam największy komfort tak pod względem estetycznym jak i konieczności jak najrzadszej konserwacji. Z całą pewnością decydując się na prawdziwe drewno na elewacji naszej inwestycji budowlanej nie można instalować świeżych desek. Drewno, które chcemy zainstalować na elewacji powinno być odpowiednio wysuszone. Dzięki temu będzie mniej podatne na odkształcenia, które mogłyby powstać w sytuacji schnięcia desek na elewacji.

c) decydując się na instalację dekoracyjnych belek drewnianych na sufitach należy liczyć się z tym, iż drewno zakupione np. na tartaku jest drewnem mokrym często niewysuszonym i niewysezonowanym. Istnieją dwa sposoby udekorowania naszego sufitu rustykalnymi belkami drewnianymi. Jednak w każdym z tych dwóch przypadków należy liczyć się z ryzykiem odkształcenia się prawdziwego drewna. Pierwszy sposób to zakup gotowych belek drewnianych o oczekiwanym przekroju. Tu jednak schodzi pytanie jak zainstalować takie belki na suficie? Instalacja ich nie będzie taka prosta chociażby ze względu na ich niemały ciężar. Ponadto, biorąc pod uwagę coraz częściej występujące sufity podwieszane, instalacja belek drewnianych staje się niemożliwa. Sufity wykonywane z płyt kartonowo gipsowych po prostu nie wytrzymałyby takiego obciążenia.

belki drewniane rustykalne
belki drewniane rustykalne

Drugi rodzaj belek sufitowych wykonanych z prawdziwego drewna to belki, korytka w kształcie ceownika wykonane z desek. Instalacja ich na suficie z całą pewnością będzie łatwiejsza od pełnych belek (legarów) chociażby przez wzgląd na ich niższy ciężar. Jednak i tu występują ograniczenia wagowe jeśli brać pod uwagę próbę ich montażu na sufitach podwieszanych. W takich przypadkach alternatywą jest imitacja drewna. Zastosować można zarówno ultralekkie maskownice w postaci belek rustykalnych doskonale imitujących prawdziwe drewno, jak i elastyczną imitację deski elewacyjnej.

Po 5 Chcąc odpowiedzieć na pytanie jakie korzyści płyną z zastosowania imitacji drewna na elewacji oraz wewnątrz domu należy wspomnieć o takich zaletach imitacji jak: niski ciężar, brak konieczności budowania stelaży, zminimalizowana konserwacja, brak efektów odkształcania się na skutek wysychania jak to ma miejsce w przypadku prawdziwego drewna, łatwość w montażu i cena.

Podsumowując, imitacja drewna jest świetną alternatywną dla prawdziwego drewna. Mogą ją Państwo zakupić w naszym sklepie.

Podziel się tym postem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *